top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: jojko+nawrocki architekci, JRK72; Tomasz Berezowski, Beata Gołas, Marcin Jojko, Jacek Krych, Bartłomiej Nawrocki, Michał Nawrot, Joanna Urbanowicz, Iwona Zaczek, Leszek Bojda (konstrukcja), Tomasz Klimek (oświetlenie)
zagłębiowski park sportowy
Sosnowiec
Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu.
NAGRODA RÓWNORZĘDNA
Inwestycja w Zagłębiowski Park Sportowy to doskonała okazja do stworzenia na jego terenie całorocznego założenia krajobrazowego o sportowo- rekreacyjnym charakterze. Poprzez odpowiednie zagospodarowanie terenu oraz rozmieszczenie budynków możliwe będzie stworzenie przyjaznego miejsca dla mieszkańców całego Zagłebia. Podstawowym założeniem koncepcji było wpisanie planowanego zespołu budynków, w falujący krajobraz parku poprzez częściowe zagłębienie ich w terenie. Wynika to z przekonania że przytłaczające kubatury- sali, stadionu zimowego oraz stadionu piłkarskiego, negatywnie wpłynęłyby na charakter miejsca, postrzegany obecnie jako teren otwarty. Zadaszenia budynków- lekkie i organiczne struktury lewitujące nad terenem mają sprawiać wrażenie „zawieszonych w zieleni” i stanowić swoiste dopełnienie istniejącego krajobrazu zdominowanego przez Górkę Środulską, a nie jego zaprzeczenie. Lokalizacja poszczególnych obiektów na planie zespołu ma na celu aktywację całego terenu poprzez oddziaływanie potencjału programowego każdego z budynków.





bottom of page