top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: jojko+nawrocki architekci; Beata Gołas, Paweł Góral, Marcin Jojko, Jakub Kaczmarek, Bartłomiej Nawrocki, Anna Nowakowska, Agnieszka WeberWeber
wydział nauk o ziemi
Monachium
dwuetapowy konkurs na projekt Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ludwig Maximilians w Monachium, Niemcy
finalista
Przewidywana zabudowa w ramach częściowo zmienianej struktury kwartału zlokalizowanego w ścisłym centrum Monachium, jest z jednej strony dopełnieniem istniejącej tkanki miejskiej, z drugiej zaś stanowi wyraźną ramę dla nowego wnętrza kwartału, będącego w przyszłości publicznym dziedzińcem tętniącym życiem studenckim i zwornikiem dla poszczególnych budynków uczelni. Planowany obiekt w sposób możliwie prosty i uporządkowany, w realny sposób pod względem inwestycyjnym, porządkuje ogromny program funkcjonalno-przestrzenny w ramach obowiązujących wytycznych urbanistycznych. Proponowany kształt umożliwia lokalizację strefy laboratoriów wraz z warsztatami oraz infrastrukturą obsługującą od strony północnej kwartału, natomiast strefę biurową, wraz z foyer, ekspozycją itd. od strony wschodniej, wzdłuż Schillerstraße. Dopełnieniem i jednocześnie sercem całego układu jest Forum, które przenikając pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem obsługuje strefę wystaw oraz bibliotekę. Zagłębione w terenie w formie drążonego atrium jest łącznikiem zarówno starych jak i nowych budynków uniwersyteckich w przedmiotowym kwartale. Budynek nakryto układem równoległych dachów dwuspadowych, które umożliwiają z jednej strony wpisanie zabudowy w krajobraz dzielnicy, z drugiej zaś odpowiednie wykorzystanie poddaszy na ukrytą strefę techniczną oraz odpowiednie podwyższenie i doświetlenie pomieszczeń na ostatniej kondygnacji.

układ instalacji w budynku typowym i projektowanym



rzut kondygnacji typowej



elewacja od strony Schillerstraße
elewacja tylna
bottom of page