top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: jojko+nawrocki architekci; Beata Gołas, Paweł Góral, Marcin Jojko, Anna Kmiecik, Bartłomiej Nawrocki, Agnieszka Weber
szkoła podstawowa
Oststeinbek, Niemcy
konkurs na projekt szkoły podstawowej w Oststeinbek, Niemcy
Budynek szkoły wykorzystuje potencjał przestrzenny, funkcjonalny i krajobrazowy przewidywanej lokalizacji. Umieszczony wzdłuż północnej granicy otwiera się na otaczającą zieleń i wykorzystuje pagórkowate ukształtowanie terenu. Dzięki temu przewiduje się zachowanie w całości istniejącego starodrzewu tworzącego niepowtarzalny i naturalny charakter nowej lokalizacji szkoły. Nieznacznie zmodyfikowane zgodnie z naturalną topografią terenu istniejące połączenia ścieżek pieszych wyraźnie wyznaczają wejście do nowego budynku szkoły i jednocześnie definiują granicę pomiędzy strefą publiczną oraz tą przynależną do szkoły. Obiekt w swojej prostej i pragmatycznej formie stanowi niejako tło i tylko dopełnienie otaczającego ogrodu. Bogaty program przestrzeni otwartych przynależnych szkole rozlokowano przede wszystkim od strony południowej i wschodniej obiektu, wykorzystując istniejący drzewostan, tereny zielone oraz urozmaiconą rzeźbę terenu.


poziom +2
poziom +1
poziom 0
administracja
obsługa/sanitariaty
sale lekcyjne
parking rowerowy
przestrzeń wspólna
technika
poziom +1 rzut


bottom of page