top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: jojko+nawrocki architekci; Sebastian Dziedzic, Beata Gołas, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Agnieszka Weber, Iwona Zaczek
przedszkole
Chudów, gmina Gierałtowice
Istotny wpływ na kształt i strukturę inwestycji miał jej kontekst. Niezbędnymi do funkcjonowania obiektu przedszkola są strefy uzupełniające- przestrzenie otwarte wokół niego, o różnorodnym charakterze i funkcji. Po drugie, projektowane przedszkole zlokalizowane jest na bardzo dużej parceli gminnej, którą aktualnie stanowi uprawiana łąka, bez przewidywanego przyszłego zainwestowania. Po trzecie, działka znajduje się pośród nowej zabudowy jednorodzinnej, stawianej na podstawie typowych projektów katalogowych o spadzistych dachach. Kolejny element to objęcie terenu trzecią kategorią szkód górniczych, co przy preferowanym obiekcie parterowym wprowadza dodatkowe ograniczenia związane z układem funkcjonalno – przestrzennym i konstrukcyjnym przyszłego obiektu. Dodatkowo projektowane przedszkole ma być placówką czterooddziałową, natomiast projekt przewidywać musi możliwość powiększenie w przyszłości obiektu o dodatkowy oddział, bez nadmiernej ingerencji w funkcjonujący budynek i jego otoczenie. Krajobraz na przedmiotowej łąkowej działce tworzy swobodny układ wysp o wyraźnym sposobie zagospodarowania, stanowiących rekreacyjne i edukacyjne zaplecze przedszkola. Zdecydowanie największą tworzy centralnie zlokalizowana oaza, na której zaprojektowano budynek przedszkola i bezpośrednio przyległe mu funkcje. Podstawowe funkcje w budynku zorganizowano wokół centralnie umieszczonego wielofunkcyjnego holu umożliwiającego wewnętrzną komunikację, ale również organizację większych imprez czy też zajęć przedszkolnych.





bottom of page