top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: Tomasz Berezowski, Sebastian Dziedzic, Beata Gołas, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Jakub Sahatqija, Agnieszka Weber
planetarium śląskie
Chorzów
konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie
Stworzenie Śląskiego Centrum Nauki w obiekcie istniejącego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie jest realną szansą na przywrócenie świetności i znaczenia temu wybitnemu obiektowi. Realizacja zakresu programowego inwestycji wyłącznie w ramach istniejącej struktury nie jest możliwa ze względu na wymaganą powierzchnię całkowitą i uwarunkowania przestrzenne dla nowych funkcji, w związku z czym niezbędna jest rozbudowa kompleksu o nowe kubatury. Dlatego też podstawowym założeniem projektowym jest rozmieszczenie nowych funkcji z poszanowaniem istniejącego obiektu i w taki sposób, aby całe założenie przestrzenne planowanego Parku Nauki stało się żywą strefą publiczną i aktywnym miejscem spotkań z nauką i rozrywką. Zaproponowany nowy układ funkcjonalny oparty jest ściśle na istniejącej organizacji przestrzennej oraz charakterystycznym zapisie budynku w formie swoistego układu planetarnego z centralnie ulokowanym dziedzińcem zewnętrznym oraz orbitalnym rozmieszczeniem kolejnych pierścieni i obiektów funkcjonalnych, takich jak obserwatorium czy sala główna planetarium. Dlatego też nowoprojektowane elementy dodane do istniejącego kompleksu to z jednej strony niezależne strefy funkcjonalne, takie jak sala ekspozycyjna z zapleczem technicznym, audytorium oraz administracja, z drugiej zaś nierozerwalne już elementy „układu planetarnego”.







bottom of page