top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: jojko+nawrocki architekci, Tomasz Berezowski, Sebastian Dziedzic, Beata Gołas, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Jakub Sahatqija, Agnieszka Weber
ośrodek zdrowia
Siechnice
konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Gminnego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach jako budynku pasywnego
I NAGRODA
Przewidziany pod budowę teren znajduje się wewnątrz tworzącego się kwartału przyszłej tkanki miejskiej o bardzo zróżnicowanej zabudowie pod względem wysokościowym, typologicznym oraz formalnym. Trudna lokalizacja oraz skala przyszłego obiektu zadecydowały o formie inwestycji w postaci jedynie dwóch kondygnacji nadziemnych i z dodatkowym wycofaniem elewacji piętra w stosunku do obrysu parteru. Projektowany budynek poprzez prostą i skromną architekturę powiązaną z otaczającą zielenią oraz zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych ma na celu przede wszystkim stworzenie przyjaznego człowiekowi miejsca do konsultacji medycznych, rehabilitacji i poprawy zdrowia. Przewidywany budynek wykorzystuje maksymalną szerokość parceli dostępną pod zabudowę kubaturową. Główne dojścia do budynku tworzą istniejące już wejścia do kwartału od strony wschodniej oraz zachodniej. Bezpośrednie otoczenie budynku oraz zlokalizowany od południa ciąg rekreacyjny w formie terenów zieleni wysokiej wraz z towarzyszącą infrastrukturą to również element rewitalizacji dla przestrzeni przydomowych dla sąsiedniej zabudowy jednorodzinnej. Układ przestrzenny budynku zapisano w postaci trzech traktów, wykorzystując maksymalnie dostępną powierzchnię zabudowy, oraz tworząc układ stosunkowo skompresowany, minimalizując strefę komunikacji ze względu na pasywność budynku. Korytarz zlokalizowany centralnie, zaopatrzony obustronnie w sekwencje stałych siedzisk we wnękach, dodatkowo powiększa przestrzeń komunikacji, bez zwiększana jej powierzchni. Całość podzielono modularnie, analogicznie do rytmu zastosowanego na elewacjach.









bottom of page