top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO
wspołpraca: jojko+nawrocki architekci; Sebastian Dziedzic, Beata Gołas, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Nina Piechota, Jakub Sahatqija, Agnieszka Weber, Iwona Zaczek, Leszek Bojda i Lech Marcisz (konstrukcja)
kładka pieszo- rowerowa
Praga
konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej Holešovice – Karlín w Pradze
Bogaty pod względem krajobrazowym oraz kulturowym kontekst lokalizacji przyszłej kładki Holešovice – Štvanice – Karlín skłania do zaprojektowania obiektu o minimalnym wpływie wizualnym oraz respektującym istniejące otoczenie. Dlatego też planowana inwestycja jest wyzwaniem nie tylko konstrukcyjnym czy też formalnym, ale również krajobrazowym. Zaprojektowana kładka proponuje połączenie wymaganych trzech wierzchołków w możliwie jednorodnej i najskromniejszej formie. Dyskretna płaszczyzna ruchu pieszego oraz rowerowego oparta na odpowiednio kształtowanym kręgosłupie posadowionym jedynie na kilku dyskretnych słupach oraz przyczółkach umożliwia umiejętne wpasowanie całej struktury w istniejący krajobraz. Zewnętrzne wykończenie blachą cortenową wpisuje się w otaczającą paletę barw miasta i przypomina o przemysłowym rodowodzie tutejszej części Pragi, a dodatkowe wykorzystanie centralnego środnika na wykończone drewnem siedziska pozwala na wygodne podziwianie stąd historycznej sylwety miasta.
bottom of page