top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: jojko+nawrocki architekci; Sebastian Dziedzic, Beata Gołas, Marcin Jojko, Jacek Krych, Bartłomiej Nawrocki, Jakub Sahatqija, Agnieszka Weber
czeskie lasy
Hradec Kralove
Konkurs na nowe centrum administracyjne Czeskich Lasów Państwowych w Hradec Kralove, Czechy
Kształt projektowanegoo zespołu bezpośrednio wynika z ogromnego i bardzo zróżnicowanego programu funkcjonalno- użytkowego oraz wymaganego podziału na etapy inwestycji ze względu na istniejące obiekty znajdujące się na terenie opracowania. Założenia projektowe wymagały podziału programu inwestycji i rozdzielenie go pomiędzy pięcioma budynkami. Obiekty rozmieszczono promieniście wokół centrum będącego wspólną przestrzenią publiczną oraz łącznikiem pomiędzy poszczególnymi wydziałami. Kompleks biurowy w układzie pięcioramiennej gwiazdy zatopionej w otaczającej zieleni zapewnia relację z otaczającym krajobrazem i oferuje wysokiej jakości środowisko pracy będące w bezpośrednim powiązaniu z naturą. Wejście główne wyraźnie lokalizowane pomiędzy dwoma południowymi ramionami zaprasza do strefy centralnej zawierającej funkcje uzupełniające oraz główną salę konferencyjną. Pozostałe części wspólne, takie jak kantyna, sale spotkań, biblioteka, fitness oraz pokoje gościnne, zlokalizowano również na poziomie parteru, ale w poszczególnych ramionach obiektu. Struktura przestrzenna wszystkich budynków jest tożsama – centralnie zlokalizowana klatka schodowa wraz z obwodowym korytarzem obsługują poszczególne pomieszczania.





rzut parteru
rzut kondygnacji biurowej
etapowanie
1.
2.
4.
3.
bottom of page