top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współpraca: Atelier Loegler Architects, Piotr Woliński Architekt
Miasto park - park w mieście
Lublin
konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej p.t. "Koncepcja parku na Błoniach pod lubelskim Zamkiem na tle zaproponowanych rozwiązań urbanistycznych"
WYRÓŻNIENIE
Specyficzne położenie terenu na przedpolu zamku, jego historyczna przeszłość zróżnicowana rzeźba terenu, interesujące widoki, duża otwarta przestrzeń w mieście, musi być ponownie „oddana miastu” - jego mieszkańcom. Dziś ślady historii miasta są zatarte, niedostępne kolejnym pokoleniom miasta, stanowią praktycznie nieużytek. By stać się ponownie odkrytym musi być lepiej skomunikowane i udostępnione ludziom. Musi mu być nadany wysoki poziom atrakcyjności programowych i przestrzennych,wzajemnych relacji (interakcji). Aby wykreować nową jego realność, przestrzennie i wizualnie ze sobą powiązaną, zaproponowane zostało stworzenie parkowej struktury opowiadającej o kulturowej przeszłości miejsca, powiązanej ze współczesnością, z zielenią- park jak miasto.








bottom of page