top of page
projekt magisterski
szkoła podstawowa
Warszawa
Podstawowym celem projektowym jest stworzenie budynku edukacyjnego o elastycznym charakterze, który zmieniałby się wraz z potrzebami użytkowników w miarę upływu lat. Dodatkowo ma edukować w sposób wychodzący poza standardowe ramy nauczania w szkolnych ławkach, poprzez wzajemną współpracę, angażowanie się w wygląd i sposób funkcjonowania placówki, kontakt z naturą, oraz zachęcać do pogłębiania więzi społecznych pomiędzy użytkownikami. Szanując ich indywidualne potrzeby i wizje, zapewniając jednocześnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co więcej dodatkowe funkcje rekreacyjne zewnętrzne oraz wspólne przestrzenie wewnętrzne powinny skłaniać lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu w obrębie obiektu po godzinach zajęć lekcyjnych. Przyczyniając się do ożywienia życia w obrębie osiedla, skłaniając do nawiązywania współpracy lokalne ośrodki o podobnym charakterze, oraz instytucje i przedsiębiorstwa mogącewwpłynąć na poprawę jakości edukacji. Idea zagospodarowania terenu polega na oddzieleniu świata zewnętrznego od terenu szkoły w celu wytworzenia enklawy i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa użytkownikom. Układ funkcji w budynku został zaprojektowany tak aby wydzielić cztery podstawowe strefy: edukacji, przestrzeń wspólną, sportową oraz techniczną. Wygląd budynku wynika bezpośrednio z jego układu funkcjonalnego, założeń planu miejscowego oraz charakteru miejsca.
BEATA GOŁAS
PORTFOLIO

współautorka: Hanna Łopacz
bargework
Opole
Tworząc przestrzeń dającą możliwość pracy w środowisku ekologicznym, zbliżonym do natury trzeba zadać sobie trzy pytania:
- Jak powinno wyglądać współczesne miejsce pracy? - Jakie kryteria ma spełniać uniwersalna przestrzeń rekreacyjna? - Czym jest barka i jakie daje możliwości?
Praca wypełnia znaczącą część naszej doby co powoduje, że dbałość o jej środowisko powinna być tak duża jak o prywatną przestrzeń naszego domu. Sprzyjać to bowiem będzie naszej kreatywności i jakości wykonywanej przez nas pracy. Zamknięci w pozbawionych zieleni z ograniczoną ilością światła słonecznego biurowych przestrzeniach zapominamy o potencjale jaki niesie natura dla naszego samopoczucia oraz nastawienia do wykonywanych obowiązków. Barka jest więc idealną odpowiedzią na przestrzeń o charakterze biurowym oraz rekreacyjnym zarazem poprzez potencjał kreowania przestrzeni oraz relacje ze środowiskiem.
Prosta forma obiektu wpisuje się w kontekst przystani, która została zaprojektowana tak aby działać jako samodzielna jednostka. Barki są elementami uzupełniającymi krajobraz przystani jednocześnie całkowicie się z nią integrującymi. System mobilnych pomostów pozwala na dowolne łączenie barek na zakładkę w każdej konfiguracji w zależności od zapotrzebowania. Wybrzeże Odry zostało wzbogacone o przestrzenie placów zabaw, siedzisk wkomponowanych w skarpę, oraz podestów wychodzących w kierunku wody w atrakcyjnych punktach widokowych co daje efekt jeszcze większego wyeksponowania rzecznego krajobrazu. Sam obiekt został podzielony na dwie strefy:
- wolny parter strefowany jedynie komunikacją pionową daje możliwość łatwej adaptacji (tutaj scena rozwoju oraz kawiarnia)
- biura na piętrze. Izolacja od gwaru przystani oraz zwiększenie walorów krajobrazowych







bottom of page